WebExpo 2008

Logo veletrhu WebExpo 2008

Ve dnech 18. a 19. října 2008 proběhl v prostorách Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze největší český veletrh o technologiích, webdesignu a marketingu na webu - WebExpo 2008.

Veletrh byl tvořen především přednáškami z těchto oborů, kterých bylo nakonec přes čtyři desítky. Akce byla zpestřena nejen účastí významných osobností českého Internetu, které mnozí z nás znají především z různých diskuzí a blogů, ale také diskuzními kroužky nebo prezentacemi vystavovatelů. V rámci akce proběhly také soutěže či burza knih.

Jaké to vlastně bylo, co bylo super a co se nepovedlo? Jaké byly přednášky, které jsem se rozhodla navštívit? To a mnoho dalšího shrnu v několika bodech...

Den prvý – sobota

 • Doprava pomocí MHD byla adekvátní možnostem víkendové akce. Již v autobuse se živě diskutovalo o IT tématech a také poprvé zazněla otázka: „Jdeš taky na Radka Hulána?“.
 • Při registraci se tvořila fronta, avšak rychle ubíhající. Spásnou záchranou pro zapomětlivce nebo ty, kterým během dne dojde baterka v notebooku, byl blok a tužka od Microsoftu.
 • Před posluchárnami bylo zdarma občerstvení - kafe (nepiju), čaj (nebyla chuť), voda (ta přišla vhod) a na zakousnutí výborné koláče.
 • Zahájení jsem se nezúčastnila, jelikož obrovská účast na veletrhu a má znalost školních poměrů mi napověděla, že je lepší zabrat si zásuvku v posluchárně.
 • Jaroslav Knap nám v přednášce „Fixní, procentní a fluidní CSS layout“ nastínil výhody a nevýhody jednotlivých řešení a předvedl nějaká ta „elegantnější“. Na rozjezd moc pěkné téma.
 • Palo Fabuš přednášel na téma „Úvod do mediálních studií internetu“. Jako problém vidím, že byla příliš teoretická a tudíž obtížnější na pochopení. A mně se zrovna nechtělo přemýšlet. :)
 • Fronta na oběd dalece přesahovala běžné rozměry, které známe ze semestru, takže jsem se vzdala oběda a v (díky Bohu otevřené) kantýně si koupila bagetu.
 • Pro mě jednoznačně nejlepší přednáškou celého veletrhu byla ta od Davida Špinara na téma „Marketing ve vyhledávačích (SEO a PPC reklama)“. Nejen že jednoznačně vymezil pojem, uvedl statistiky týkající se SEO a nastínil, „kudy na to“, ale věnoval se také placené reklamě ve vyhledávačích. Skvěle si rozvrhnul čas, nechal si dostatek prostoru pro dotazy a za svůj výstup sklidil zasloužený potlesk. Smekám, profesionál se nezapře.
 • Poslední přednáška, kterou jsem navštívila, byla ta od Martina Kopty – „Možnosti vyhodnocování úspěšnosti reklamy na internetu“. Ačkoli tato přednáška měla krásně navazovat na předchozí přednášku pana Špinara, zůstala trochu v jejím stínu. Jejím nedostatkem byl především nedostatek času, škoda, zřejmě by si zasloužila víc.
 • Ti, kteří posluchárny na PEF ČZU neznají, měli občas trochu problémy s nedostatkem zásuvek a tedy tím, kam zapojit svůj notebook. Ti znalejší přinesli prodlužovačky a problém vyřešili. Tím byl opět „připomenut“ věčný problém nedostatku zásuvek v těchto posluchárnách.
 • Na sedačky v posluchárnách už bych za ty roky měla být zvyklá, ale čeho je moc, toho je příliš, ke konci dne už jsem si spíš přála levitovat. I to je nešvar „našich“ přednáškových místností.
 • Úroveň přednášek byla rozličná. Někteří přednášející se potýkali s problémy technickými, časovými a příležitostně možná i vědomostními, ale všechno nakonec dopadlo k naší hromadné spokojenosti.
 • Program tohoto dne byl hodně nabitý, mezi přednáškami byly pouze 15 minutové pauzy, které se většinou smrskly na minimum, když některý z přednášejících přetáhnul svůj vymezený čas. Jako studentka ČZU jsem ale na tento styl zvyklá a plně mi vyhovoval – vždyť hlavně kvůli přednáškám jsme tam všichni byli...

Den druhý - neděle

 • Do busu číslo 107 jsme přistupovali až „cestou“ a i tak jsme se tam nacpali, takže doprava byla opět bez problémů.
 • Registrace nebyla, vzala jsem si jmenovku ze soboty.
 • Občerstvení bylo stejné, jako v předchozím dni a také stejně dobré. Po obědě však již došly malé lahve vody, takže jsme museli vzít za vděk těmi 1,5 litrovými.
 • Jako první přednášku jsem si dnes vybrala tu od Martina Dvořáka na téma „Využití Second Life v komerčním sektoru“. Moc ponětí o problematice virtuálních světů jsem neměla, o to více mě přednáška zaujala. Doma jsem se pak registrovala, abych to taky omrkla, bohužel doteď nepřišel registrační mail a ve spamu taky není...
 • Richard Fridrich pohovořil na téma Moderní webdesign (Vertikální rytmus a Faux Absolute Positioning)“. Dozvěděli jsme se něco o typografii a pozicování textu na webové stránce.
 • Na oběd jsem tentokrát vystartovala v rychlosti a i při pohledu za nás bylo vidět, že situace je oproti sobotě lepší. K obědu bylo skvělé kuřecí maso v těstíčku se zeleninou a jako příloha rýže. Menza se vyznamenala – a to pro mě jako studenta za 25,50 Kč! Druhou variantou bylo tuším zeleninové rizoto.
 • Po obědě jsem šla na přednášku Martina Brablece na téma „Copywriting na internetu“. Co slibovalo téma, to bylo také obsahem, přednáška byla obsáhlá, zajímavá a s názornými ukázkami – z posluchárny zaznělo klíčové slovo, které vyhledal, namátkou vybral web a ten okomentoval. Bomba!
 • Pointu přednášky od Jana Brašny s tématem „Protože design není dekorace: navrhujeme úspěšné webové aplikace“ jsem možná až tak úplně nepochopila, takže mi hodně chybí poznámky z této přednášky. I tak musím říci, že připravená byla zajímavě, prostě mi asi jen nesedla.
 • Mou poslední absolvovanou přednáškou (školní povinnosti mě hnaly domů) byla ta od Martina Majlinga na téma „Efektivní návrh designu zpravodajského webu“. Její součástí byla ukázka struktury zpravodajského portálu Pravda.sk. Přetáhnout vymezený čas o 25 minut se však jen tak někomu nepodaří, jako studentům nám vyučující strávají body i za překročení o 2 minutky... ;)

Shrnutí

 • Trochu chaos okolo přednášek – občas technické problémy, občas chyběl poutavý obsah přednášky, občas dramaticky nevyšel přednášejícímu čas. I kvůli tomu lidé přicházeli a odcházeli, takže v posluchárnách bylo dost rušno.
 • Kapacita „našich“ poslucháren je dost na štíru občas i v běžném semestru (kapacita tuším 140 míst?), natož když chtějí 2/3 zúčastněných vidět pana Špinara… Škoda obsazeného SICu, někteří by ho naplnili, hodil by se třeba i „kruhový pavilon“.
 • Byla škoda, že se zajímavé přednášky překrývaly, občas bych poseděla i jinde, než jen ve Webdesign & Marketing Room. Bohužel nakonec vyhrálo to, co je mi nejblíže, o čem něco vím a taky o čem píši diplomku. Škoda, nemohla jsem si tak rozšířit obzory o témata, která jsou mi vzdálená.
 • Těm, kteří se chtěli více seznamovat, něco spolu probrat, řešit něco s přednášejícími po přednášce nebo prostě jen hodinku odpočívat mimo přednáškovou místnost, asi chyběl prostor pro posezení a nezávaznou debatu.
 • Na vlastní oči jsem viděla lidi, které znám jen z Internetu a které například také cituji ve své diplomové práci. Poznání to byla vesměs příjemná, tedy z pozice posluchače. K bližším seznámení nedošlo. :)
 • Mé dojmy jsou asi hodně subjektivní, určitě se najde někdo s úplně opačným názorem. Akce to ovšem i přes své nešvary, které asi musí mít každý první ročník, byla suprová. Organizátorům i přednášejícím patří velký dík. A na případný druhý ročník už se těším...


Komentáře