Diplomkové zamyšlení...

11. 3. 2009

Diplomku jsem v posledních týdnech už jen odlaďovala a teď už čekám na verdikt od vedoucího práce. Ačkoli už žádné dopisování nechystám (i tak jsem s rozsahem práce trochu na hraně), uvažuji, kam by se můj nápad mohl vyvíjet dál.

Řešení předložené v diplomce mi přijde docela elegantní, už jen proto, že v praxi by vedlo ke spolupráci celého týmu a tím pádem k maximální optimalizaci. Zrovna jsem navrhovala layout a strukturu webu pro jednoho klienta a zpoza svého stolu jsem sledovala, jak je celá má činnost naprosto vytržená z kontextu. S klientem jsem nemluvila, grafika neznám, webmaster má dovolenou... Ta spolupráce by přitom fakt bodla...

Už jsem byla poučena, že mojí metodiku navrženou v diplomce bych měla přepracovat ze „sériového“, sekvenčního, prostě vodopádového modelu na strom. Uvažovala jsem, že to je samozřejmě výtka k věci, ale nenapadaly mě žádné důvody, proč bych to měla udělat.

On vodopádový model je možná „zastaralý“ a v dnešním dynamickém světě nedostatečně inovativní. Prý dokonce není možné dovést jednu fázi životního cyklu modelu k dokonalosti ještě před přechodem k další fázi. No, mě to přijde jako výmluva, proč by to nešlo, když to dělají odborníci? Takže problém tu může způsobit jedině klient, který neví, co chce.

Já ale v té linearitě vidím hlavně výhody. Předně právě to, že další fáze nebude zahájená dřív, než bude ukončená ta předchozí. A taky ta zmiňovaná spolupráce. Všichni dělají na všem (tedy podle potřeby) a i klient je u všeho přítomen, pokud chce, takže pokud se mu něco nelíbí, může se ozvat hned a je možné opravit jen jednu dílčí část. To u jiného modelu nepůjde, tam je třeba opravit třeba půlku práce, která byla odvedena, protože on si nedokázal představit „jak to bude vypadat, až se to dá dohromady“.

Časem třeba nějakou agilní metodu zkusím, ale on žádný známý přístup není dokonalý, takže to vždycky bude jen kompromis. Ostatně, slovo agilní znamená aktivní, čilý, horlivý, to jsou pro mě synonyma, že je to prostě hrrr. A to určitě není cílem...Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2009 - březen
  4. Diplomkové zamyšlení...