WebExpo 2009

18. 10. 2009

Logo veletrhu WebExpo 2009

Máme za sebou druhý ročník největší české odborné konference o webu – WebExpo 2009. Konference byla letos třídenní a vešlo se na ní téměř pět desítek přednášek, k tomu četné (extra placené) workshopy, dále diskuze, meetingy, setkání, soutěže... O čem to bylo a jaké to bylo si dovoluji shrnout...

Den prvý – pátek

 • Program zahajují dopolední workshopy. Původně jsem se chtěla přihlásit na workshop Adama Fendrycha nazvaný „Uživatelské testování použitelnosti prakticky“. Jelikož se však workshopy platily extra, zvolila jsem místo tohoto vybraného jiný, levnější. Vybrala jsem si workshop Jana Havla a Ratibora Líbala na téma „Naučte se postavit strategii internetového marketingu na míru“. Na začátku jsme se rozdělili na dvě skupiny a téměř polovinu veškerého času jsme strávili ve skupině tím, že jsme si vymysleli vlastní firmu a produkt, který budeme nabízet. Až po menší pauze na sváču jsme se pustili do toho samotného sestavování marketingového plánu a vzhledem k drastickému nedostatku času jsme to vzali dost hopem. To, že jsme vymýšlením produktu ztratili spoustu času, kritizoval už jeden z účastníků během „svačinové pauzy“. Workshop mi bohužel nic moc nedal, mám znalosti o reklamních kampaních, SEO atd., takže pouhé vyjmenování těchto možností s menším rozborem jak propagovat zrovna ten náš vymyšlený produkt, mě nijak neobohatilo. Škoda, dneska už bych volila ten dražší workshop... Tomuhle dávám tak 4 z 10.
 • Po workshopu jsem musela s autem do servisu na výměnu zimních pneu, takže jsem odpolední program moc nestíhala. Bohužel jsem tak přišla o jednu z přednášek, na kterou jsem se moc těšila – Michal Berg: „Marketing v sociálních sítích“. Kvůli pozdnímu příjezdu jsem si šla sednout rovnou do auly a koukla na soutěž v prototypování webu.
 • Mou první přednáškou byla ta od Jana Korbela na téma „Dojem uživatele z pohledu tvůrce webové aplikace“. Bylo tam pár zajímavých, ale většinou už známých myšlenek, například že firma má blogovat o dění v organizaci. Největší botou přednášejícího bylo tvrzení, že tabulka nemusí mít záhlaví – tedy první řádek s definováním, co se v každém sloupci nachází. Uváděl plno argumentů, ale neobstál a nakonec to uzavřel tím, že „se mu to takhle víc líbí“. No, diplomku by neobhájil... Hodnocení: 2 z 10.
 • Následovala přednáška Emila Hampejse o „Informační architektuře webu“. Šlo v ní především o to kdo a jak má IA tvořit. Zajímavé, pro mě přínosné. Dávám 7/10.
 • Následoval „zlatý hřeb večera“ – Moly Holzchlag na téma „Desetiletí webových standardů“. Se svojí angličtinou jsem jí fakt moc nerozuměla, takže hodnotit fakt nemůžu. Ale to jsem mohla tušit, takže o přednášku Zbyňka Frolíka „Jak z úspěšné malé firmy vytvořit úspěšnou velkou firmu“ jsem se připravila sama a zbytečně... Hodnotit si netroufám.
 • Od 19:30 byl pro prvních několik desítek registrovaných připravený raut. Bohužel, nakonec zde bylo lidí určitě víc, než jaký byl ten úplně první plán, kapacita restaurace nestačila, lidé jedli vestoje.
Pohled na obsazenou aulu z balkónu.

Den druhý – sobota

 • Svůj denní program jsem zahájila přednáškou Vladimira Carrera „Moderní webdesign I. – CSS frameworky, grid a zlatý řez“. Angličtina mě překvapila a zaskočila – nemile. Přitom stačilo napsat téma přednášky do programu anglicky a bylo by jasno... Jinak téma zajímavé, to zas jo, trochu grafické, včetně základů teorie zlatého řezu. Dala bych tak 5/10.
 • Další přednáška byla od Daniela Srba na téma „Agilní webdesign“. Nic moc o tomto novém pojmu jsem se nedozvěděla, celé to bylo pojato hodně manažersky a víceméně o tom, jak plánovat a řídit, aby byl projekt úspěšný. Hodnotím 5/10.
 • Po obědě jsem pokračovala přednáškou Jana Sládka „Moderní webdesign II. – webové fonty, CSS3 a JavaScript“ s podtitulem „Hon za fonty na webu s krátkým vydechnutím u CSS 3 a JS“. Problematice se moc nevěnuji, takže jsem se dozvěděla plno nového, navíc přednáška byla dynamická, s ukázkami, vtipy – za mě jednoznačně 9/10.
 • Moje další přednáška byla od Josefa Holého na téma „Sémantický web“. Moc jsem se nechytala, výklad byl pomalý a docela mě nudil, tak jsem ke konci už ani neposlouchala. Možná škoda pro mě, já vím. Hodnocení: 6/10.
 • Původně jsem chtěla zůstat ještě na Jiřího Libánského a jeho přednášku „(Web)design je komunikace“, ale jelikož v posluchárně EII odpadl plánovaný program, přesunula jsem se tam na program náhradní. Dozvěděla jsem se statistiky z výzkumu používání sociálních sítí studenty ČZU a také statistiky používání Moodlu. Pak jsem zamířila domů za prací.

Den třetí – neděle

 • Poslední dvě přednášky letošního ročníku jsem strávila v aule. První přednáška od Jiřího Brázdy na téma „Optimalizace obchodní výkonnosti webu“ předložila případovou studii testování a úprav webu tak, aby z návštěvníků vytěžil maximum. Zajímavé, akční, z praxe, dávám 8 z 10.
 • Mou poslední přednáškou byla ta od Radka Pavlíčka „WCAG 2.0 – nový pohled na přístupnost“. Rychlé, občas možná až moc, všeobecně známé věci zmíněny pro ty, kteří nejsou v problematice zorientováni, jinak popis a rozbor nové metodiky WCAG 2.0 a v závěru nevidomý Roman Kabelka předvedl, jak tvoří web za použití hlasové čtečky a braillského řádku. Vhodné pro všechny – začátečníky i v přístupnosti pokročilé. Nový pohled na věc. Hodnocení: 10/10!

Kritika? Ale ne...

A protože o tom dobrém a pěkném se většinou moc nemluví, i když na tomhle ročníku toho bylo opravdu spousta (!), a my Češi většinou jen kritizujeme, tak bych do „kritického diskusního pléna“ taky přihodila pár témat k diskuzi:

 • Program pro zájemce víceméně od pátečního rána, ale jen do nedělního poledne. Lidé si brali na pátek volno, aby pak měli volné nedělní odpoledne... Trochu škoda nevyužít tuto čtvrtinu víkendu. Taky workshopy v sobotu se tak nemusely překrývat s přednáškami.
 • Názvy některých přednášek mi nepřišly až tak moc výstižné, abych si představila, „vo co go“. Možná jsem se měla pořádně začíst do podrobností programu na webu a víc vybírat, ale moje volba strávit prakticky celou konferenci v aule se ukázala jako vesměs špatná – zajímá mě návrh informační architektury, marketing, návštěvnost, přístupnost a použitelnost, SEO – takže jsem občas s tématem šlápla pěkně vedle, ale na druhou stranu jsem nevěděla, kde by to pro mě bylo lepší. Taky se mi občas tematicky líbivé přednášky překrývaly, ale to asi bude vždycky.
 • Někdo přednášet umí, někdo ne. Já sama bych si před ten lítý dav nestoupla ani za nic, takže mi nepřísluší hodnotit, ale přeci jen... Ráda si za čas vzpomenu přednášku Jana Sládka, Jiřího Brázdy, Radka Pavlíčka nebo z loňska třeba Davida Špinara, ale jiné přednášky (nudně pomalu podané) bych si nechala ujít.
 • I když mě to samotnou drásá, faktem je, že zas tak moc nevládnu angličtinou, takže anglickým přednáškám bych se byla bývala ve vlastním zájmu vyhnula. Stačilo tyto přednášky v programu označit nebo prostě jejich název napsat english.
 • Tenhle problém by eliminoval nebo odstranil simultánní překlad z angličtiny do češtiny. Je fajn, že pro pár vybraných v SICu a aule proběhl překlad z češtiny do angličtiny, ale těch, kteří by to ocenili i opačně, by asi byla většina. Ale to by asi zas byl problém se sluchátkama, co?
 • A vůbec. Jaké bude logo pro rok 2010? ;)

A největší vylepšení oproti loňsku?

 • Jmenovky. Tu loňskou jsem zničila už za pár hodin, tahle vydržela celé tři dny.
 • Časy přednášek. Loni byla každá přednáška jinak dlouhá, končily a začínaly různě, příchody a odchody způsobovaly v posluchárnách hluk. Letos pohoda.

Nejlepší tweety:

 • eliskah: Připadá vám mé dnešní tričko na #webexpo příliš ofenzivní?
 • cjneti: Dnes @zirafka na stánku #accessibility #wcag: "To vypadá každý web tak trapně, když se čte nahlas?" :-) #webexpo
 • prusajr: RT @sibiranka: Lidi, napiste si na jmenovky twitter nicky, nevim, kdo me zdravi :( #webexpo
 • CZMilka: WebExpo 2009 je jediné místo, na kterém jsem kdy byla, kde jsou fronty na pánských toaletách a ne na dámských. #webexpo
 • machal: Jsem zavreny v Aule, prosim puste me ven! #webexpo
 • webexpo: Věděli jste, že nejmladšímu účastníku letošního ročníku je 6 (slovy šest) měsíců? A má i svůj účet na twitteru, je to @davidek

Každopádně pořadatelům patří velký dík, upořádat takovouhle akci musí být fakt dřina... A že asi každý z nás najde něco, co mu úplně nesedne a sám by to udělal lépe, je běžné. Jenže málokdo z nás by to lépe svedl a ještě méně z nás by si na to vůbec trouflo, takže - doufám, že za rok se uvidíme zase!Komentáře