Bude internet bezpečnější?

10. 2. 2010

Logo Saferinternet

Společnost CZI s.r.o. prostřednictvím svého jednatele Pavla Vichtery koordinuje chod Českého národního centra bezpečnějšího internetu, takzvaného projektu Saferinternet. Projekt v sobě sdružuje velké množství aktivit, které mají napomáhat tomu, aby internet byl pro své uživatele bezpečnější.

Logo OSI

Jednou z aktivit projektu je institut OSI (Online Safety Institut z.s.p.o.), jehož primárním úkolem je zvyšovat povědomí o bezpečnějším internetu a vyměňovat si zkušenosti s ostatními „spolubojovníky“ proti takovému obsahu. Ve výboru Online Safety Institutu jsou kapacity z oblasti počítačové bezpečnosti, mezi nimi například Dagmar Brechlerová z České zemědělské univerzity v Praze, Václav Jírovský z Českého vysokého učení v Praze a mnozí další.

Logo Proti šikaně

Z dalších aktivit Saferinternetu jmenujme například projekt Proti šikaně, který napomáhá v boji proti takzvané kyberšikaně. Jde o specifický druh šikany využívající komunikační technologie, která je pro oběť vzhledem ke své anonymitě a nezávislosti na čase ještě větším problémem, než šikana klasická.

Logo Mobilstory

Projekt Mobil story si klade za cíl informovat rodiče i děti o rizicích spojených s používáním mobilního telefonu. Již od roku 2005 probíhají každoročně literární soutěže o hodnotné ceny. Součástí loňského ročníku byla však také soutěž videoklipů. Prostřednictvím těchto soutěží se autoři projektu snaží mimo jiné upozornit na možné zneužití mobilu například k nahrání videoklipu šikanovaného spolužáka, přičemž takový klip pak může být beztrestně vystaven na internetu.

Logo Pomoconline

Rychlou pomoc mohou v případě potřeby najít uživatelé internetu na stránkách projektu Pomoc online. Web je provozován Sdružením Linka Bezpečí, které nabízí možnost kontaktování pomocí e-mailové korespondence, bezplatné nonstop telefonické linky bezpečí nebo chatu.

Logo Horké linky

Uživatelům, kteří naleznou na internetu nezákonný, případně nevhodný, obsah, slouží web Horké linky. Zde jsou k dispozici informace o tom, jaký obsah může být škodlivý, ale nachází se zde také ohlašovací formulář pro nahlášení nezákonného či nevhodného obsahu na webových stránkách. Horkou novinkou je projekt Červeného tlačítka, které slouží k odeslání informací o nevhodné stránce přímo z internetového prohlížeče.Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2010 - únor
  4. Bude internet bezpečnější?