Soukromí na Facebooku? Ale kdeže...

5. 5. 2010

Logo Facebooku

Každý uživatel Facebooku, který není v tomto prostředí úplným nováčkem, už určitě zažil nějakou tu změnu. V poslední době se většinou jedná o hodně diskutované změny v profilech uživatelů. Relativně žhavou novinkou je další úprava profilu, která dnes postihla i mě.

Facebook - oznámení nového stavu.

Některé informace uvedené v profilu nyní nově obsahují také odkazy na stránky, které se zveřejněnými informacemi nějak souvisejí. Pokud je tedy vaším koníčkem například kytara, objeví se ve vašem profilu u této záliby odkaz na fanouškovskou stránku „Kytara“ nebo nějakou podobnou.

Facebook jednoznačně, i přes odpor odborníků, směřuje k uveřejňování veškerých informací v profilu registrovaných uživatelů. Je přece škoda takovou spoustu dobrovolně poskytnutých údajů nějak nevyužít. Zaregistrovaným uživatelům to vesměs nevadí, vždyť většina z nich se ani nenamáhala jakkoli zabezpečit své profilové údaje.

Při této poslední změně související s využíváním odkazů na stránky byly provedeny také úpravy v zobrazování profilu. Změnil se vzhled profilové stránky a byla upravena také s profilem související nastavení soukromí. Ale jak!

Facebook - seznamy přátel.

Osobně mám všechny informace v profilu, až na nepatrné výjimky, omezené pouze pro přátele. V rámci přátel mám navíc ještě definovány vlastní seznamy: „Seznam – Friends“, „Seznam – Others“ a „Skupiny a stránky“. Poslední jmenované skupině nezobrazuji žádné informace a naopak všechny informace z mého profilu mohou vidět pouze ti, kteří jsou zahrnuti v „Seznam – Friends“. Aktuálně jde suma sumárum o 9 lidí. Těm ostatním do mého náboženství, politických názorů, rodinných vztahů, bydliště a dalších charakteristik, ať mi prominou, nic není. Většinou je neznám tak dlouho na to, abych já o nich tyto informace věděla či chtěla vědět a není tedy důvod se o ně s nimi dělit.

Facebook - nastavení soukromí.

Jaké bylo tedy mé překvapení, když jsem si při zjišťování novinek okolo profilu zobrazila svůj profil jménem jedné z osob uvedené v „Seznam – Others“ a některé z výše uvedených informací blokovaných jen pro mé „VIP přátele“ se mi v profilu zobrazily...

Facebook - skutečný stav.

Řešení? Odstraňte si osobní informace z profilu! Dobří přátelé tyto údaje beztak znají a těm ostatním do nich nic není...Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2010 - květen
  4. Soukromí na Facebooku? Ale kdeže...