První krok k ochraně vašich autorských práv

11. 8. 2010

Společnost, která v dnešní době není k nalezení na internetu, jako by nebyla. Natož pak taková, která má lidem co říci, jako jsou zpravodajské či různé odborné servery. Ti mají většinou na odhalování jimi vytvořeného obsahu, který si někdo přivlastnil a jinde ho vydává za svůj, vlastní zaběhnuté postupy.

Jenže s rozvojem internetu vznikly také tisíce blogů nebo fotoblogů, prostřednictvím kterých se jejich autoři snaží světu předat něco ze své tvorby. I oni (možná i vy) musí řešit krádeže textů, fotografií, grafiky z webů… Zabránit samotné krádeži, a tedy porušení autorských práv, lze poměrně těžko. Ale poměrně snadno lze zloděje dohledat. Jak na to?

Píšete?

Pokud na internetu publikujete své texty, ať již odborné, „zážitkové“ či jste se dali na poetickou dráhu, bude vás dříve nebo později, především s rostoucí oblibou vašeho webu, zajímat, zda někdo váš těžce sestylizovaný text nepřevzal za svůj. A pokud ano, tak kdo a kde ho ještě můžete nalézt.

K odhalování plagiátorství na internetu dobře poslouží Copyscape Plagiarism Checker. Jeho úvodní strana je vlastně skoro takový Google, takže do jediného místa, do kterého můžete, stačí zkopírovat adresu stránky s textem, který chcete na internetu hledat, kliknout na Go či potvrdit Enterem a čekat. A doufat...

Copyscape - úvodní strana.

Pokud Copyscape nic nenajde, rád vám tuto informaci sdělí oznámením „No results found for <titulek stránky>“.

Copyscape - výsledek vyhledávání, nic nenalezeno.

Ale co když nějaký stejný či hodně podobný text najde? I to se samozřejmě může stát. A je pravděpodobné, že se to i stane. Copyscape vám tuto skutečnost sdělí například takto: „1 result found for <titulek stránky>. Click a result below to see the matching content.“ Copyscape vám navíc zobrazí seznam stránek, které byly zaindexované vyhledávačem a obsahují text ze zadané stránky.

Pak už pochopitelně záleží jen na vás, jak tuto informaci vyhodnotíte. Může se jednat dokonce i o text, který jste někam umístili sami, jako například já vkládám na facebookovou stránku perexy článků z blogu, což Copyscape také najde:

Copyscape - výsledek vyhledávání, nalezena shoda.

Na druhou stranu se však může skutečně jednat o texty, nad kterými nemáte kontrolu, tedy jste je sami nikam neumístili. Může se jednat o skutečně ukradený text, ale například také o článek, který pojednává o stejném tématu a je tomu vašemu hodně podobný. Podrobnosti zjistíte tak, že kliknete na vybraný výsledek vyhledávání. Zobrazí se vám stránka s duplicitním textem, na které jsou shodné části zvýrazněny.

Fotíte?

Obdobný problém může potkat všechny, kteří publikují na internetu nějaké obrázky – ať již fotografie, grafiku nebo třeba náhledy vlastních ručně malovaných obrazů. I tyto autory bude pochopitelně zajímat, zda jejich fotku někdo bez jejich svolení nepoužil na svém webu. Obdobnou službu jako Copyscape v případě textů nám zde udělá TinEye Reverse Image Search.

TinEye - úvodní strana.

Princip je Copyscapu podobný, pouze nabízí trochu více možností. Obrázek, který hledáte, můžete buď nahrát přímo ze svého počítače, nebo do vedlejšího pole můžete vložit adresu stránky, na které se obrázek nachází, případě přímou adresu hledaného obrázku. Opět stačí potvrdit a počkat. Jelikož se jedná o obrázky, může to být chvíle trochu delší.

Pokud jste nahráli obrázek nebo vložili přímou URL obrázku umístěného někde na internetu, vrátí vám TinEye informaci o tom, zda duplicitní obrázek někde našel. Pokud nějaký takový najde, oznámí vám, kolik takových obrázků je a zobrazí vám seznam odkazů na cílové stránky s hledaným obrázkem.

TinEye - výsledek vyhledávání, nalezena shoda.

Jestliže jste do vyhledávacího políčka vložili adresu celé stránky a ne konkrétního obrázku, vyhledá nejprve TinEye všechny obrázky na dané stránce a pak dostanete možnost zvolit si jeden, který vás zajímá.

TinEye - výsledek vyhledávání, výběr z obrázků nalezených na zadané webové stránce.

Další zobrazená stránka už je pak totožná s první možností – zobrazí se počet shod a odkazy na stránky s duplicitami.

Co s tím...

Ani jeden nástroj autory nespasí, ale rozhodně jim pomůže zjistit, zda někdo neomezuje jejich práva. Nejjednodušší možností pak je obrátit se na majitele webu, kde je duplicitní obsah umístěný, a požádat o jeho odstranění. Pokud se však bude jednat o blog náctiletého bloggera nebo naopak o velkou společnost, budete bojovat s větrnými mlýny. Přeji vám, abyste ani jeden z těchto či jim podobných nástrojů nemuseli nikdy použít, ale, vezmeme-li to z druhé strany, je dobré o jejich existenci vědět.Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2010 - srpen
  4. První krok k ochraně vašich autorských práv