Facebookový spam a hoax

30. 10. 2010

S nevyžádanými obchodními sděleními (spamem) a řetězovými (a často poplašnými) emaily (hoaxy) se na internetu setkáváme již dlouhé roky. I přes četná upozornění a snahu o osvětu existují tisíce lidí, ze kterých taková pošta "žije". Tisíce těch, kteří věří, že něco získají zadarmo. S rostoucí oblibou Facebooku přibývá takových zpráv i zde a postupně roste "vynalézavost" těch, kteří se snaží docílit prostřednictvím svých stránek, skupin či aplikací nějakého svého, většinou nijak počestného, cíle.

Spam

Různé možnosti jak si upravit barvy Facebooku nebo snaha zjistit, který z vašich přátel si nejčastěji prohlíží váš profil, vládnou Facebookem co jeho uživatelé pamatují. Uživatelé zřejmě postupně začali být vůči takovým aplikacím imunní, protože jejich tvůrci přišli v poměrně nedávné době s nenápadnou, ale účinnou vychytávkou. Použije-li některý z vašich přátel nějakou takovou aplikaci, dozvíte se o tom ze své zdi. Tou "účinnou vychytávkou" je ovšem text, který je k oznámení doplněn. Tento text se tváří jako by ho napsal váš facebookový přítel a má vás tedy utvrdit v domněnce, že zrovna tahle aplikace funguje - narozdíl od těch ostatních, které už jste vyzkoušeli a ony nefungovaly.

Podívejme se, jak taková oznámení vypadají:


Obr. 1 - Spam aplikace "Zjistěte kdo sleduje váš profil".


Obr. 2 - Spam aplikace "Změňte si barvu svého profilu!".


Obr. 3 - Spam aplikace "Smajíci ve vašem statusu a komentářích".

Hoax

Poplašné zprávy se Facebookem šíří také, i když, zdá se mi (naštěstí ?), že v trochu menší míře. Zato, narozdíl od spamu, jsou zveřejňovány nejen na zdi formou statusů, ale chodí takové ve formě více či spíše méně interní zprávy od některého z přátel. Přílady takových poplašných zpráv samozřejmě přikládám:


Obr. 4 - Hoax poslaný jako "interní" zpráva.


Obr. 5 - Hoax na zdi.


Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2010 - říjen
  4. Facebookový spam a hoax