Obchodní rejstřík průhledně

25. 5. 2011

Občas mívám období, kdy potřebuji docela hodně pracovat s obchodním rejstříkem. Už se mi i stalo, že jsem narazila na stejné jméno u dvou firem. Tak jsem si říkala, že by bylo fajn vidět, kde všude třeba ta daná osoba figuruje.

A pak jsem při jednom takovém hledání úplnou náhodou zjistila, že to jde pomocí Java appletu virtuálního obchodního rejstříku, který umožňuje sledovat údaje zapsané v obchodním rejstříku v souvislostech a vazbách. Takový virtuální obchodní rejstřík je dostupný na adrese http://rejstrik-firem.podnikani.cz/. Že by konec nedohledatelným obchodním vztahům?

Úvodní strana vypadá jako obyčejný vyhledávač, jaký většina z nás používá několikrát denně.

Do příslušného políčka pak stačí zadat pouze název společnosti nebo jméno osoby a stisknout tlačítko „Hledej“.

Pokud je výsledků vyhledávání nalezeno více, dostanete na výběr jejich seznam, ze kterého stačí si vybrat tu správnou společnost nebo osobu.

Po vybrání hledané společnosti či osoby se objeví graf vazeb, které jsou k danému datu uvedeny v obchodním rejstříku, a ovládací panel v horní části obrazovky.

Pomocí ikonek domečků a lidí lze rozlišit, zda se jedná o občana či právnickou osobu. Jednotlivé barvy grafu pak znázorňují vztah dané osoby či společnosti k té hledané – červený je člen představenstva, zelený člen dozorčí rady, tyrkysový je akcionář. Po najetí myší na vazbu se tento státu objeví i s datem, od kdy je funkce platná. Zdvojená čára představuje různá období.

Graf lze prozkoumávat do hloubky pravým kliknutím na společnost/osobu a zvolením volby „Prozkoumej vztahy v OR“.

Pokud klikneme na společnost či osobu levým tlačítkem, dostaneme se k této funkci také – bude dostupná v nabídce pod grafem:

Funkce „Prozkoumej vztahy v OR“ nebo jen „Prozkoumej!“ zobrazí další grafy, které budou znázorňovat další vazby. Takto je samozřejmě možné pokračovat prakticky donekonečna, respektive do naprosté ztráty přehlednosti.

V horní části grafu je menu, které umožňuje uložení obrázku, a také zadání nového grafu (vyhledání nové společnosti nebo osoby, vymaže stávající grafy). V pravé části menu je datum a pod ním posuvník. Pomocí těchto funkcí lze provést jakousi analýzu vztahů v čase – třeba jak to vypadalo 1. února 2001...

Stejný virtuální obchodní rejstřík najdeme také na slovenském webu http://vorsr.sk/, který je zároveň autorem celého řešení. Možná i proto nabízí více funkcí, například možnost zobrazit si i legendu k ikonkám a barvám.Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2011 - květen
  4. Obchodní rejstřík průhledně