Facebook Timeline

6. 3. 2012

Facebook musí jít s dobou, a tak přináší stále další a další novinky. Ty, které jsou pro uživatele významné, se zpravidla týkají především jeho profilu. Přibližně před půl rokem se začaly objevovat první profily v podobě časové osy – Timeline. Globálně přístupné jsou od poloviny prosince 2011.

Timeline má umožnit sdílet životní události od narození až po současnost, tedy včetně doby „před Facebookem“. Záznam je možné přidat jednoduše kliknutím kdekoliv v časové ose a můžete tedy informace přidávat i zpětně. Timeline tak zastupuje roli jakéhosi deníku a zobrazuje příspěvky na časové ose, rozdělené podle let, měsíců...

Počáteční myšlenka měla Facebook posunout ještě o kus dál. Zajistit, aby o vás ostatní věděli co nejvíc. Udělat z našich live životů životy zase o něco více virtuální, umožnit sdílení dalších, pro okolí zpravidla naprosto nedůležitých informací – jaké jídlo jíte, s kým mluvíte, jaký film sledujete... Všechny takové informace je možné zobrazit pro jakékoli dostupné období v minulosti a zobrazují se spolu s „klasickými“ příspěvky tak, jak je známe.

Po získání nového profilu máte sedmidenní lhůtu na revizi své časové osy. Můžete všechny příspěvky smazat, nebo jen skrýt z časové osy. a samozřejmě můžete nastavit viditelnost příspěvku, jako tomu bylo doposud – můžete sdílet se všemi, s přáteli, s vybranými lidmi nebo jen sami se sebou.

Každá změna na Facebooku pravidelně vyvolává velkou vlnu nevole. Málokdo z nás asi pamatuje na dobu, kdy ještě neexistovala agregace příspěvků přátel, kterou dnes tak důvěrně známe jako „Zeď“. Timeline však není krokem dopředu ani zpět, Timeline je zcela novou cestou, kterou je možné se na Facebooku vydat.

A co tedy vlastně Timeline přináší? Především graficky povedené zpracování s výraznou ústřední fotografií. Se záhlavím Timeline si můžete velmi pěkně pohrát:V záhlaví pak můžeme vidět vybrané informace z profilu, odkaz na profil, odkaz na seznam přátel, odkaz na fotky atd. To vše je vlastně jen jiné zobrazení informací, které už známe z dřívějška.

Původně jednoduchá a velmi přehledná Zeď, která obsahovala zpravidla chronologicky řazené příspěvky vaše a vašich přátel, se však následně dělí na dva sloupce, ve kterých jsou agregovány kromě zmiňovaných příspěvků i další informace týkající se třeba právě jedeného jídla, právě sledovaného filmu nebo, až tak daleko Facebook zachází, právě umírajícího blízkého. Na první pohled se zdá, že příspěvky nejsou řazeny žádným logicky odůvodnitelným způsobem, ačkoli nějaký algoritmus řazení pravděpodobně existuje. Hodně uživatelů Facebooku navštěvuje profily svých přátel, aby měli globální pohled na jeho příspěvky, ale pro takového návštěvníka profilu je pak Timeline ve výsledku naprosto nepřehledný. Klíčovým vodítkem má být časová osa znázorněná mezi oběma sloupečky. Osa i body na ní by ale zatraceně potřebovaly zvýraznit. Přehlednosti ještě ubírají různá rozbalovací menu a odkazy, které lze na časové ose najít:


Od 30. března čeká přechod na tento systém všechny facebookové stránky:


Na stránkách s málo příspěvky, jako je kvůli nízké frekvenci aktualizací například ta moje, dojde k značně výrazné změně – porovnejte současný stav a budoucí:Závěrem se ještě podíváme, jak bude vypadat stránka často aktualizovaná a s hodně fanoušky – stránka Cestovní kanceláře Advenutura:


A co vy? Už používáte na svém profilu Timeline? Chystáte se? Proč ano a proč ne? Pojďte se podělit o svůj názor na facebookovou stránku, zatím ještě ve starém hávu... ;)Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2012 - březen
  4. Facebook Timeline