Autorská práva na Pinterestu

7. 1. 2014

Pinterest je sociální síť, která připomíná obrovskou virtuální nástěnku. Funguje už několik let, ale v České republice se více začal rozmáhat především v roce 2013 a koncem roku se dočkal dokonce české lokalizace.

Pinterest umožňuje umístit obsah z internetu (obrázky a videa) na takzvanou nástěnku (tzv. board), přičemž jako zdroj pro obsah může být použit jakýkoli web, nástěnka někoho jiného nebo obsah přímo nahraný uživatelem přímo z disku. K připíchnutí („pinování“) obsahu slouží tlačítko „Pin it“.

Tlačítko.

Na Pinterestu je možné sledovat činnost ostatních uživatelů, jejich nástěnky, k obsahu dopisovat komentáře, označovat ho jako oblíbený nebo ho dále sdílet přes Facebook, Google+ a další služby. Pinterest lze využít například pro vytváření pomyslných alb, ale slouží především jako velký zdroj inspirace třeba v oblasti módy nebo kreativního tvoření. Každý si vytváří nástěnka zpravidla tematicky zaměřené, takže můžete mít tedy nástěnku s fotkami z Prahy, s kabelkami, které se vám líbí, nebo s obrázky, které namalovaly vaše děti. Na úvodní stránce se vždy zobrazují příspěvky od uživatelů nebo z nástěnek, které odebíráte.

Účet lze založit jednoduše třeba prostřednictvím účtu na Facebooku nebo Twitteru a po propojení s těmito sociálními sítěmi se na nich také automaticky sdílí aktivita uživatele na Pinterestu.

Pro svou jednoduchost a zřejmě také vizuální atraktivitu se Pinterest postupně rozšířil, vznikla různá rozšíření do prohlížečů či aplikace do smartphonů.

Autorská práva

Celé to má jednu velkou vadu na kráse, a tou jsou autorská práva, k jejichž porušování zde dochází. Princip připichování obsahu je totiž technologicky takový, že po kliknutí na tlačítko „Pin it“ dojde ke zkopírování obsahu na servery Pinterestu ve stejné kvalitě, v jaké je zdroj. Automaticky je uveden i zdroj, na který z Pinterestu vede odkaz, ale problém to nijak neřeší.

Pinterest má v podmínkách pravidlo, že není možné vkládat obsah, který porušuje práva třetích stran – doslova: „You agree not to post User Content that: - infringes any third party's Intellectual Property Rights, privacy rights, publicity rights, or other personal or proprietary rights;“. Jenže kdo to kdy četl, natož dodržoval, že?

Samotný Pinterest tedy za obsah zodpovědný není, v podstatě žádné zákony neporušuje a pokud je z takové činnosti nařčen, odkazuje se na své uživatele, protože jsou to oni, kdo obsah na Pinterest umisťují. Doženeme-li toto tvrzení do extrému, tak každý, kdo kdy na Pinterest připíchnul něco, k čemu sám nemá autorská práva, je právně postihnutelný.

Jak se bránit?

Pokud nechcete, aby se obsah z vašeho webu objevil na Pinterestu, máte v podstatě jedinou možnost a tou je doplnění následujícího meta tagu do hlavičky stránek: <meta name="pinterest" content="nopin" />. Jeho použitím dojde k zablokování připichování obsahu na Pinterest a pokud se o to kdokoli pokusí, objeví se mu následující oznámení:

Oznámení.

Pinterest tím v podstatě přehodil odpovědnost na majitele webů, respektive autorských práv a zároveň jim tímto řešením dal najevo, že pokud chtějí svá autorská práva chránit, musí se v tomto směru sami angažovat…

Pokud už se na Pinterestu nějaký obsah, který vaše autorská práva porušuje, nachází, je nutné podat stížnost, respektive žádost o odstranění obrázku. V souladu s americkými zákony je pak Pinterest povinen takový obsah odstranit. Tento krok se chystám vyzkoušet…Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2014 - leden
  4. Autorská práva na Pinterestu