Nové rozvržení pro stránky na Facebookou

29. 5. 2014

Logo Facebooku.

Některým uživatelům Facebooku trvalo poměrně dlouho, než si zvykli na poměrně zmatené rozvržení, které Facebook zavedl pro všechny stránky na konci března 2012 (pro profily k 21. srpnu 2012). Ačkoli uživatelé si poměrně často zvykají, že Facebook provádí redesign o dost častěji, než je obvyklé pro jiné podobné služby, o dva roky později tu máme novou verzi.

Nové stránky odpovídají současné podobě profilů uživatelů. Hlavním rysem nového zobrazování stránek je odstranění „panelu“ pod úvodní fotkou a odstranění časové osy, s čímž souvisí zrušení zobrazování příspěvků po obou stranách této osy. Příspěvkům je určena pravá část stránky, v levé najdeme takzvané oddíly.


Obr. 1 – Nové rozvržení stránky – horní část.
Obr. 1 – Nové rozvržení stránky – horní část.

Změn je však více, vyjmenujme stručně ty nejhlavnější:

 • Nový panel pro správu v horní části stránky.
 • Zobrazení hlavních aktivit (upozornění a zprávy) v pravé horní části stránky.
 • Nový panel pod úvodní fotkou.
 • Zrušení panelu pod úvodní fotkou a přesunutí do takzvaných oddílů do levé části stránky.
 • Zobrazování příspěvků pouze v pravé části stránky.
 • Zrušení časové osy.

Panel pro správu

Dřívější panel pro správu zvaný „Správce stránek“, který se správcům stránky zobrazoval v horní části nad úvodní fotkou, má novou podobu. Sestává ze tří hlavních odkazů:

 • „Stránky“ – zde se zobrazuje samotná stránka
 • „Aktivita“ – zde je možné spravovat zprávy a upozornění
 • „Nastavení“ – zde je možné provádět různá nastavení stránky

Obr. 2 – Nastavení.
Obr. 2 – Nastavení.

V pravé části panelu je možnost „Vytvořit okruh uživatelů“, tedy pozvat přátele, importovat kontakty atd., a „Nápověda“. Celý panel pro správu zůstává po rozkliknutí kterékoli volby neměnný. Fanoušci stránky mají tento panel samozřejmě skrytý.

Hlavní aktivity

Vpravo od úvodní fotky se správcům stránky zobrazuje malý panel s hlavními aktivitami – upozorněními a zprávami. Fanouškům stránky se na tomto místě zobrazuje tlačítko „Vytvořit stránku“, které bylo v tomto místě i v minulosti. Panel má „fixed position“, takže se zobrazuje vždy, bez ohledu na to, v které části stránky se nacházíte.


Obr. 3 – Nová verze stránek jak jí vidí správce stránky (hlavní aktivity) a fanoušek (tlačítko „Vytvořit stránku“).
Obr. 3 – Nová verze stránek jak jí vidí správce stránky (hlavní aktivity) a fanoušek (tlačítko „Vytvořit stránku“).

Panel pod úvodní fotkou

Pod úvodní fotkou se zobrazoval panel s informacemi, informací o „to se mi líbí“, odkazem na fotky, videa, události atd. V nové verzi stránek již tento panel chybí a údaje se nacházejí v takzvaných „oddílech“, o kterých píši dále.


Obr. 4 – Stará a nová verze panelu pod úvodní fotkou.
Obr. 4 – Stará a nová verze panelu pod úvodní fotkou.

Časová osa

Odstraněním časové osy bylo zrušeno zobrazování příspěvků po obou stranách této osy. Pro příspěvky je nyní opět vyhrazena pouze pravá část stránky, kde se příspěvky řadí chronologicky podle data zveřejnění od nejnovějších.


Obr. 5 – Nové rozvržení stránky – v levé části jsou oddíly, v pravé části příspěvky.
Obr. 5 – Nové rozvržení stránky – v levé části jsou oddíly, v pravé části příspěvky.

Oddíly

Na prvním místě je povinně oddíl „Lidé“, ve kterém jsou agregovány informace, které se původně nacházely na dvou místech. Jednak zde najdeme informace o fanoušcích stránky, které byly původně součástí „panelu“ pod úvodní fotkou, druhak je zde možnost pozvat na stránku přátele a v neposlední řadě také možnost stránku propagovat. Fanoušci stránky tento oddíl vidí redukovaný.


Obr. 6 – Oddíl „Lidé“ – vlevo jak ho vidí správce stránky, vpravo jak ho vidí fanoušci stránky.
Obr. 6 – Oddíl „Lidé“ – vlevo jak ho vidí správce stránky, vpravo jak ho vidí fanoušci stránky.

Další oddíl nese název „Informace“ a zobrazuje se v něm obsah dřívějšího stejnojmenného „boxu“, který se původně nacházel v „panelu“ pod úvodní fotkou.

Dalšími oddíly jsou například „Fotky“, „Aplikace“, „Hodnocení“, „Příspěvky na stránce“ nebo „Označeno touto stránkou jako to se mi líbí“, jejichž pořadí je možné měnit. Na úplném konci oddílů najdeme zápatí.

Závěr

Myslím, že zavedení časové osy před dvěma lety bylo krokem špatným, protože výsledek byl hodně nepřehledný a návrat k původnímu rozvržení mou domněnku v podstatě potvrzuje. Nové rozvržení je naopak přehledné a intuitivní, trochu mi to připomíná dávné obvyklé rozložení layoutů – horní menu, levé menu a obsah vpravo. Důraz kladen opět více na obsah než na „vychytávky“, které nezafungovaly.

A co vy, jak se vám nové rozvržení líbí? Už ho máte na své facebookové stránce?Komentáře

 1. Hlavní strana
 2. Blog
 3. 2014 - květen
 4. Nové rozvržení pro stránky na Facebookou