Nové podmínky používáni Facebooku a starý známý hoax

28. 11. 2014

Facebook poměrně často mění své podmínky používání. K 1. lednu 2015 se opět chystá aktualizace, měla by se dotknout podmínek používání včetně podmínek používání dat a souborů cookie. Facebook by o tom měl všechny své uživatele informovat prostřednictvím upozornění.

Obr. 1 – Upozornění.
Obr. 1 – Upozornění.

Změny v podmínkách používání

Změny jsou prý nutné kvůli novým funkcím, které v poslední době Facebook svým uživatelům nabídnul, aby uživatelé věděli, jak Facebook informace získává a jak s nimi nakládá. Pomlčíme o tom, jaký význam pro Facebook získaná data skutečně mají a kliknutím na doručené upozornění se podíváme na nové podmínky používání.

Obr. 2 – Nové podmínky používání.
Obr. 2 – Nové podmínky používání.

Osobně bych řekla, že se tam dozvíme spíše o nových funkcích Facebooku než o nových podmínkách, k těm je potřeba se proklikat přes odkazy:

Hoax

V souvislosti s novými podmínkami proběhla reinkarnace několik let starého hoaxu. Vychází z anglicky psané verze a poprvé se objevil zřejmě v červnu 2012 a s každou další změnou pravidel se hoax objevuje znovu. Jde o jakýsi copyright, který si umístíte na svůj profil a Facebooku tím dáte najevo, že „všechny vaše údaje na profilu jsou předmětem vašich autorských práv“. Pokud tak neučiníte, Facebook může vše libovolně využívat a to i ke komerčním účelům.

Obr. 3 – Hoax.
Obr. 3 – Hoax.

Ve skutečnosti je samozřejmě psaní jakéhokoli takového prohlášení zcela bezpředmětné. Každý uživatel Facebooku při založení svého účtu vyjádřil souhlas s podmínkami a i při jejich změně, byť třeba v jeho neprospěch, je povinen se jimi řídit.

Jednoduchá rada – neumisťujte na Facebook žádné informace, které nechcete, aby byly jakýmkoli způsobem použity (či zneužity). Pokud s politikou či podmínkami Facebooku nesouhlasíte zásadně, jedinou vaší možností je přestat Facebook používat.Komentáře

  1. Hlavní strana
  2. Blog
  3. 2014 - listopad
  4. Nové podmínky používáni Facebooku a starý známý hoax